To, że w zębie jest ogromny ubytek wcale nie znaczy, że musisz go usuwać! W obecnym czasie nawet bardzo zniszczone zęby można naprawić poprzez odbudowę zęba.Z odbudową zęba mamy do czynienia w sytuacji zniszczenia ich tylko części widocznej czyli korony zęba, podczas gdy korzeń pozostaje nienaruszony.
Odbudowa częściowo zniszczonych pojedynczych zębów jest możliwa, gdy zachowana jest jeszcze część koronowa zęba ale rozmiar zniszczenia nie jest tak duży, że wykonanie plomby jest niemożliwe lub nieracjonalne.
Jak wygląda odbudowa zęba?
Sam zabieg z punktu widzenia Pacjenta nie różni się zbytnio od założenia zwykłej plomby, w zasadzie to często właśnie zwykłe wypełnienie wieńczy odbudowę zęba. Różnica tkwi głębiej, bardzo osłabiony ząb potrzebuje dodatkowej podpory i utrzymania dla wypełnienia.
Zazwyczaj ząb, który kwalifikuje się do odbudowy to ząb po leczeniu endodontycznym (kanałowym) więc elementy, zapewniające odpowiednie utrzymanie wypełnienia są wprowadzane do kanału i dopiero na nich odbudowywany jest ząb. Za utrzymanie wypełnienia służą zazwyczaj wkłady (koronowo-korzeniowe lub z włókna szklanego). Odbudowa zęba kończy się podczas jednej wizyty.
Niestety nie we wszystkich przypadkach odbudowa zęba materiałem światło utwardzalnym jest możliwa. Proponowanym rozwiązaniem na odbudowę zęba są wtedy wkłady koronowe, nakłady, licówki lub korony porcelanowe.
Nakład - inlay, Wkład - onlay.
Są to sztuczne fragment zęba wytwarzane w laboratorium i "wklejane" w miejsce brakujących tkanek. Z powodzeniem zastępują tradycyjne wypełnienia wykonywane bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Takie wkładane wypełnienia mogą być wytwarzane z porcelany, materiałów na bazie żywic lub ze stopów złota. W gabinecie dentystycznym pobiera się precyzyjny wycisk ubytku.Stomatolog z pacjentem ustala kolor oraz ewentualne przebarwienia tak aby wygląd końcowy był jak najbardziej naturalny. Następnie na podstawie wycisku technik dentystyczny przygotowuje model wkładu, który cementowany jest na zębie.
Zazwyczaj takie inlay'e oraz onlay'e stosowane są w zębach bocznych. Onlay'e w zębach przednich mogą znaleźć zastosowanie tylko w niektórych przypadkach na przykład zamykanie dostępu po zakończonym leczeniu kanałowym. W przypadku zębów przednich stosuje się inne rozwiązania protetyczne takie jak licówki czy korony.Wkłady oraz nakłady koronowe są uzupełnieniami bardziej czasochłonnymi od zwykłych wypełnień lecz efekt końcowy zawsze rekompensuje poświęcony czas i nie zawiedzie najbardziej wymagających pacjentów.