Próchnicowe uszkodzenie zęba jest to odwapnienie spowodowane działaniem kwasów produkowanych przez znajdujące się w płytce nazębnej bakterie. Remineralizacja - czyli naprawa uszkodzonego szkliwa - jeżeli ona nie nastąpi w początkowym stadium, a proces odwapniający będzie postępował nadal - dojdzie do powstania nieodwracalnego stadium ubytku próchnicowego. Bakterie, które tworzą próchnicę posiadają zdolność łatwego przyczepienia się do wszystkich powierzchni zębów. Sprzymierzeńcem próchnicy są wszelkie kwasy z cukrów. Każde spożywanie cukrów powoduje przez dłuższy okres czasu spadek pH w jamie ustnej.
- zęby należy szczotkować minimum trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym spożyciu posiłku
- używać past do zębów z fluorem
- uzupełnienie mycia zębów nitkowaniem
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej
- dbanie o higienę języka, ponieważ część bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy też znajduje się na nim
- zalecane wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym dwa razy do roku połączone najlepiej z higienizacją jamy ustnej ( scaling, piaskowanie, fluoryzacja )
- żucie gum jeśli po posiłku nie ma możliwości mycia zębów
Samemu nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wszystkich powierzchni zębów. Powodem tego będzie osadzanie się płytki nazębnej. Z czasem płytka nazębna zamienia się w kamień, który osadza się na zębach jak również wnika pod dziąsła w głąb kieszonek. Zaleganie kamienia jest powodem stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. Dlatego powinniśmy minimum raz na pół roku poddać się profesjonalnemu zabiegowi higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Po zabiegu oczyszczenia zębów ze złogów i kamienia następuje fluoryzacja, która zabezpieczy zęby przed ich nadwrażliwością oraz spowoduje remineralizację próchnicy początkowej
Lakowanie - jest to zabieg pokrywania bruzd ( naturalne zagłębienia anatomiczne zębów ) specjalnymi preparatami. Lakowanie zabezpiecza i zamyka bruzdy przed bakteriami próchnico twórczymi oraz kwasami. W ten sposób zabezpieczone zęby stają się niedostępne dla resztek pokarmu będących pożywką dla bakterii. Warunkiem lakowania bruzdy zęba jest jego całkowite nienaruszenie struktury szkliwnej. Najlepiej polecamy, aby zęby były pokrywane lakami w niedługim okresie czasu po ukazaniu się ich w jamie ustnej. W trakcie następnych kontrolnych wizyt sprawdzana jest szczelność laku i w miarę potrzeb uzupełnianie jego braków.
Lakierowanie to pokrywanie wszystkich powierzchni zębów mlecznych i stałych lakierem bogatym w fluor. Zabieg ten wymaga wcześniejszego oczyszczenia mechanicznego zębów. Najczęściej stosowanymi preparatami są u dorosłych fluor protector, a u dzieci duraphat. Ten ostatni ma konsystencje gęstego żelu przyjemnego w smaku i zapachu dla dzieci (banan, truskawka, malina, mięta, awokado ). Zabieg zaleca się stosować raz na trzy miesiące. Lakierem pokrywa się również nadwrażliwe szyjki zębowe oraz po zabiegu scalingu, piaskowania